تبلیغات
امام خامنه ای ( مد ظله العالی ) - مروری بر وصایای امیرالمؤمنین (علیه السلام) در نهج‌البلاغه

امام خامنه ای ( مد ظله العالی )
 
بشکست اگر دل من، به فدای چشم مستت-سرخمٌ می سلامت، شکند اگر سبویی
حضرت امام خامنه ای در آخرین دیدار با هیأت دولت روز یک شنبه 92/04/23 در بیاناتی مثل همیشه گهربار به نکات کلیدی و مهمی اشاره کردند. یکی از این نکات لزوم بازنگری و توجه به فرمایشات و وصایای امام اول شیعیان امیرالمومنین (ع) بوده است. مطالب زیر بر گرفته از بیانات سالهای گذشته مقام ولایت در این خصوص میباشد که جهت بهره برداری حضورتان ارائه میگردد.

·    

    «و اعلم انّ امامك طریقا ذا مسافة بعیدة و مشقّة شدیدة». این راهى كه پیش روى شما است - راه رسیدن به جزاى عمل و به قیامت - راه طولانى‌اى است. در چنین راهى، باید با منتهاى طلب حركت كنى. چاره‌اى ندارى جز اینكه كار را جدى دنبال كنى. یعنى این راهى نیست كه انسان آن را سرسرى بگیرد.

    - «قدّر بلاغك من الزّاد مع خفّة الظّهر». آن مقدارى از توشه را كه تو را به منزل برساند، تقدیر كن - یعنى اندازه‌گیرى كن - بدان چقدر كار لازم دارى براى اینكه بروى.«مع خفّة الظّهر»؛ بار دوش خودت را هم سبك كن. این دو تا هدایت و راهنمائى است كه امیرالمؤمنین میكند.


      در پاسخ اینكه ما چه لازم داریم، خودشان بیان كردند: اجتناب از محرّمات و انجام واجبات. اگر از محرّمات اجتناب كردیم و واجبات را انجام دادیم، این همان پرواز مورد نظر را براى من و شما ممكن و فراهم میكند؛ چیز بیشترى لازم نیست.

       - بعضى‌ها دنبال برخى از خصوصیاتند؛ كسى را پیدا كنند، از او ذكرى بگیرند، از او ریاضتى فرا بگیرند. اینها لازم نیست؛ ریاضت شرعى، مشخص است. اگر همین نمازها را درست و بوقت بخوانیم، اركانش را درست به‌جا بیاوریم، با توجه بخوانیم، یا روزه را درست بگیریم همینها انسان را پرواز میدهد.


 وقتى انسان از دروغ، از غیبت، از قول به غیر علم، از تهمت، از افساد، از مال مردم خورى، از خیانت در امانت پرهیز كند، خود این، دل انسان را آماده‌ى تلقى هدایت الهى و معرفت الهى خواهد كرد.


طبقه بندی: قرآن و حدیث،  اسلام،دین، مذهب، 
برچسب ها: وصیت حضرت علی، توصیه رهبری، نهج البلاغه، توصیه های امام علی،  
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 24 تیر 1392 توسط م. ققنوس
تمامی حقوق مطالب برای امام خامنه ای ( مد ظله العالی ) محفوظ می باشد