تبلیغات
امام خامنه ای ( مد ظله العالی ) - توصیه امام خامنه ای در مورد استفاده از ماه های رجب ، شعبان و رمضان (92/2/25)

امام خامنه ای ( مد ظله العالی )
 
بشکست اگر دل من، به فدای چشم مستت-سرخمٌ می سلامت، شکند اگر سبویی

لازم میدانم برادران و خواهران عزیز را، مخصوصاً جوانها را توجه بدهم به اهمیت ماه رجب. از این مناسبتها و از این خصوصیاتِ مربوط به ایام و شهور نمیشود به‌آسانى صرفنظر كرد. بزرگان و اهل معنا و اهل  سلوك، ماه رجب را مقدمه‌ى ماه رمضان دانسته‌اند. ماه رجب، ماه شعبان، یك آمادگاهى است براى اینكه انسان در ماه مبارك رمضان - كه ماه ضیافت الهى است - بتواند با آمادگى وارد شود. آمادگى به چیست؟ در درجه‌ى اول، آمادگى به توجه و حضور قلب است؛ خود را در محضر علم الهى دانستن، در محضر خدا دانستن - «سبحان من احصى كلّ شى‌ء علمه»(1) - همه‌ى حالات خود را، حركات خود را، نیّات خود را، خطورات قلبى خود را در معرض و محضر علم الهى دانستن؛ در درجه‌ى اول، این مهم است؛ و اگر این حاصل شد، آن وقت توجه ما به كارهایمان، به حرفهایمان، به رفت‌وآمدهایمان، به سكوتمان، به گفتنمان، بیشتر خواهد شد؛ توجه میكنیم كه چه میگوئیم، كجا میرویم، چه اقدامى میكنیم، علیه چه‌كسى حرف میزنیم، به نفع چه‌كسى حرف میزنیم. وقتى انسان خود را در محضر الهى دانست، بیشتر متوجه كارها و حركات و رفتار خود میشود. عمده‌ى اشكالات ما به خاطر غفلتى است كه از رفتار و اعمالِ خودمان میكنیم. وقتى انسان از حال غفلت خارج شود، توجه كند كه دارد دیده میشود، محاسبه میشود - «انّا كنّا نستنسخ ما كنتم تعملون»(2) - همه‌ى حركات او، كارهاى او در محضر پروردگار است، طبعاً مراعات میكند. با این حالت، با یك طهارتى، با یك نزاهت و پاكیزگى‌اى، انسان وارد ماه رمضان شود - «شستشوئى كن و آنگه به خرابات خرام»؛ شستشوكرده وارد ماه رمضان شود - آن وقت در محضر ضیافت الهى حداكثر بهره را خواهد برد. ماه رجب را با این چشم نگاه كنید.

  در دعاهاى ماه رجب كه از ائمه (علیهم‌السّلام) مأثور است، انسان وقتى نگاه میكند، مى‌بیند بیشتر این دعاها ناظر به جهات توحیدى است؛ پرداختن به عظمت الهى، به صفات الهى، خود را در مقابل این عظمت مشاهده كردن، راه روشن را به سوى پروردگار شناختن، دانستن و به آن میل و رغبت پیدا كردن. یكى از خصوصیات دعاهاى ماه رجب این است: توجه دادن به توحید، توجه دادن به خدا، به اسماء و صفات الهى. این ماه را باید قدر دانست. اول این ماه، متبرك است به ولادت امام باقر (علیه‌السّلام)؛ آخر این ماه، متبرك است به بزرگترین حادثه‌ى تاریخ؛ یعنى بعثت پیغمبر. در نیمه‌ى این ماه، جوانان ما سالهائى است كه این سنت حسنه را در كشور  رائج كرده‌اند؛ سنت اعتكاف را، رفتن در مساجد را، روزه گرفتن را. واقعاً چقدر منظره‌ى زیبا و معطّرى است كه جمع كثیرى از جوانهاى ما برخلاف سیره‌ى متعارف جوانهاى دنیا كه غرق در شهوات و تمایلات نفسانى هستند، روزها و شبهائى را روزه بگیرند؛ بروند در یك مسجدى بنشینند، اعتكاف كنند؛ شب و روزشان را ذكر و فكر و شنیدن معارف الهى و شنیدن احكام و مذاكره‌ى علم حقیقى - كه علم توحید است - قرار دهند؛ این خیلى چیز مهمى است. اینها از بركت انقلاب است. قبل از انقلاب، ما در این ایام نیمه‌ى ماه رجب ندیده بودیم یا خیلى بندرت میدیدیم كه كسانى بروند اعتكاف كنند. غالباً همه‌ى ماها، همه‌ى مردم غافل بودیم از این روزنه‌ى رحمت الهى. بنده در مشهد كه اصلاً ندیده بودم؛ در قم هم یك تعداد معدودى، یك چند نفر طلبه در مسجد امام میرفتند و ایام نیمه‌ى ماه رجب اعتكاف میكردند. امروز شما نگاه كنید؛ نه فقط مساجد جامع، نه فقط مساجد بزرگ، نه فقط در یك شهر و دو شهر، بلكه در همه‌ى كشور، در همه‌ى شهرها، در همه‌ى مساجد، جوانهاى ما، مردان ما، زنان ما، دختران ما، پسران ما میروند صف میكشند، اسم مینویسند، براى اینكه به آنها فرصت داده شود كه در این مسجد، در آن مسجد، سه روز روزه بگیرند و اعتكاف كنند؛ این خیلى براى یك ملت حائز ارزش است، این خیلى مهم است. اینها هست. این ماه رجب است؛ از این فرصتها استفاده كنید. جوانها ! شما بیشتر استفاده كنید. دلهاى پاك شما، جانهاى باصفا و نورانى شما آماده‌ى تلألؤات و تشعشعات رحمت الهى و توجهات الهى است؛ این را قدر بدانید.

  آنچه یك ملت از این طریق و از طرق معنوى به دست مى‌آورد، یك پشتوانه‌اى میشود، ذخیره‌اى میشود براى اینكه بتواند در همه‌ى میدانهاى زندگى، با اراده‌ى راسخ و با عزمِ مقاوم در مقابل مشكلات پیش برود؛ بن‌بستها را باز كند، كارهاى بزرگ انجام دهد. پشتوانه‌ى همه‌ى اینها، این معنویت است. كسى مثل امام بزرگوار ما كه یكتنه وارد شد و توانست به بركت عزم و اراده‌ى راسخ و ایمان و توكل، همه‌ى ملت را بسیج كند و این حركت عظیم را راه بیندازد، بیش از هر چیز متكى بود به همان جوشش قلبى، معنوى، روحى، توكل، معرفت، عبادت. تا آخر عمر هم این بزرگوار با وجود پیرى و ناتوانى و شكستگى، نیمه‌ى شب برمیخاست، اشك میریخت. ما خبر داشتیم از نزدیكان ایشان كه به همه‌ى خصوصیات زندگى ایشان واقف بودند، شنیده بودیم، اطلاع داشتیم؛ ایشان نیمه‌هاى شب برمیخاست، از خداى متعال استمداد میكرد - «رهبان اللّیل»(3) - شب با آن حالت، آن وقت روز مثل شیر غرّانى مى‌آمد توى میدانها، قدرتها را شكست میداد، ضعفهاى ملت را برطرف میكرد، اراده‌هاى همه‌ى ما مردم را تقویت میكرد و راه مى‌انداخت؛ به بركت آن پشتوانه‌ى معنوى.

  یك‌یك شما مردم عزیزمان - بخصوص جوانها، بخصوص جوانها - میتوانید به همان منبع و معدن عظیم قدرت، با توكل، با ارادت، متصل شوید و استفاده كنید و استفاضه كنید و نورانى شوید و نقش ایفا كنید. در اسلام، آن رهبانیتى كه فرمودند «رهبان اللّیل»، فرق میكند با رهبانیتى كه نصارى‌ درست كردند؛ «و رهبانیّة ابتدعوها ما كتبناها علیهم».(4) رهبانیت نصارى‌ و ادیان دیگر به معناى انزوا بود، گوشه‌نشینى بود، انقطاع از دنیا بود؛ رهبانیت اسلام به معناى حضور در همه‌ى صحنه‌هاى زندگى بود - «سیاحة امّتى الجهاد فى سبیل اللّه»(5) - همه‌ى حركات و سكنات، در جهت خدا: صلحشان، آشتى‌شان، حركتشان، سكوتشان، سكونشان، اقدامشان، همه و همه در راه خدا. آن وقت «من كان للّه كان اللّه له»، «ان تنصروا اللّه ینصركم»،(6) «لینصرنّ اللّه من ینصره»؛(7) وقتى در راه خدا حركت كردید، لطف الهى، مدد الهى، پشتیبانى الهى هم با شما خواهد بود. عزیزان من! این راز پیشرفت ملت ایران است. اینكه شما مشاهده میكنید یك ملت با این همه دشمنى، با این همه خباثت و رذالتى كه در مقابل این ملت، دشمنان در سطوح مختلف، در عرصه‌هاى مختلف، از همه طرف اعمال كردند، اما نتوانستند این ملت را متوقف كنند و ملت ایران با عزم خود، با پیشرفت خود، با حركت مستمر و جهادگونه‌ى خود، همه‌ى آنها را وادار به عقب‌نشینى كرد، به خاطر همین خصوصیات است، به خاطر همین پشتوانه‌ى الهى است؛ و این ادامه خواهد داشت. به توفیق الهى، ملت ایران همین راه را ادامه میدهد.

1) مصباح المتهجد، ج 1، ص 305

 2) جاثیه: 29

 3) وسائل‌الشیعه، ج 15، ص 188؛ «انّ من اخلاق المؤمنین ... رهبان اللّیل اسد بالنّهار»

 4) حدید: 27

 5) مستدرك‌الوسائل، ج 11، ص 14

 6) محمد: 7

 7) حج: 40

طبقه بندی: جوانان،  قرآن و حدیث،  اسلام،دین، مذهب، 
برچسب ها: ایام رجب، اعمال رجب، فضیلت ماه رجب، رجبیه، امام خامنه ای، سخنان رهبری،  
دنبالک ها: حماسه ی 9دی،  
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 7 خرداد 1392 توسط م. ققنوس
تمامی حقوق مطالب برای امام خامنه ای ( مد ظله العالی ) محفوظ می باشد